Ide o deväť kritikov predsedu ANO Pavla Ruska, z nich boli viacerí podpredsedovia strany.
Lintner hovorí o totalitných praktikách v strane, predseda ANO Pavol Rusko naopak tvrdí, že rýchlo a rázne vyriešili situáciu v strane.
Po včerajšku však nastal paradox, ktorý slovenský parlament ešte nezažil. V poslaneckom klube budú mať totiž väčšinu nečlenovia strany, v tomto prípade ANO. Tí sa hlásia ku koalícii.
Naopak štyria poslanci a zároveň členovia ANO vrátane Pavla Ruska už aj formálne odišli do opozície. Rusko vyzval Lintnerovu skupinu, aby sa jej členovia vzdali poslaneckých mandátov. Ak neprestanú používať značku ANO, podá na nich žalobu. Lintner však povedal, že z klubu ANO neodídu. Naopak, odíde z neho Rusko a jeho ľudia. Zaviazal ich na to kongres.
Na takúto situáciu rokovací poriadok parlamentu nepamätal. Nikto nevie, či môže takto poslanecký klub existovať a či sa môže nazývať podľa ANO. Podpredseda parlamentu Béla Bugár z SMK hovorí, že "s touto situáciou sa nedá vyrovnať, lebo ju nikto nepredpokladal".
Na poslancov okolo Lintnera, ktorí majú už teraz vo vláde dvoch ministrov a budú mať možno troch, sa spolieha premiér Mikuláš Dzurinda. Situáciu považuje za štandardnú a odmieta úvahy, že by vláda mala požiadať parlament o vyslovenie dôvery.
Opozícia, ktorá čoraz hlasnejšie hovorí o predčasných voľbách, nevylučuje, že bude blokovať dnešnú schôdzu parlamentu, aby ukázala neschopnosť vládnej koalície získať dosť hlasov na svoju podporu.
Autor: wm, sp